Ετοιμάζεις βαλίτσες μέσα σε "γιούπι" ζητωκραυγές και χαμόγελα παιδικά: "Τέλεια, μαμά! Θα πάμε εκδρομή και θα περάσουμε τέλεια!". Ανάβεις τη μηχανή του αυτοκινήτου. Στη διαδρομή προσεύχεσαι να μην ακούσεις "Πότε θα φτάσουμε μαμά;", "Βαρέθηκα, μαμά". "Κουράστηκα, μαμά". Η διαδρομή της μιάμισης ώρας από Αθήνα δεν σηκώνει γκρίνιες, ούτε παραπονεμένες ατάκες. Λίγο πριν φτάσεις ονειρεύεσαι τον ξενώνα που θα σας φιλοξενήσει. Στο όνειρο αυτό τον αντικρίζεις "κρυμμένο" σ' ένα "μυστικό" σημείο, ελεύθερο από πολυκοσμία, αποκλεισμένο από κοινοτοπία. Ένα μυστικό μονοπάτι που θα οδηγήσει εσένα και κυρίως τα παιδιά σου στην καρδιά της φύσης, στο μικρό σπίτι στο λιβάδι που σαν παιδί τόσο λαχταρούσες να δεις από
κοντά. Φτάνεις. Παρκάρεις. "Ξυπνάς" και ως δια μαγείας το όνειρο σου γίνεται πραγματικότητα. Μια γλυκύτατη γυναίκα, η κυρία Μαίρη Φιαμέγκου, σε υποδέχεται με τη φράση "πασμίνες να σας δώσω γιατί θα μου κρυώσετε!" για να σε οδηγήσει στη συνέχεια στο μοναδικό ξενώνα με την ονομασία "Τρικάλων Μούσες", στο μικρό σπίτι στο λιβάδι που λαχταρούσες από παιδί.
Τα Τρίκαλα Κορινθίας είναι ο Παράδεισος των παιδιών
Δημοσιογραφική πρόσκληση του νεοσύστατου Trikala Korinthias Network. Για τριήμερη απόδραση στα Τρίκαλα Κορινθίας. Δεν ξέρεις αν θα πας. Δεν έχεις πού ν' αφήσεις τα παιδιά, ποιον να χρεώσεις για babysitting. "Τα παιδιά, επιβάλλονται!", σου λένε. "Ο τόπος είναι πλασμένος για παιδιά".